... a my ostatní

Každý deň má svoje šťastné chvíle 

Tak tu je toho asi dosť aj politicky nekorektného a nepublikovateľného ... proste plná verzia :)

18. apríl 2010

Ak možno o pohrebe povedať, že bol pekný, potom tento bol. Lúčili sme sa s človekom, ktorého mali jeho blízki veľmi radi. Jeho zať, inak introvertný, sa vzorne staral o hostí na kare. Len na záver, keď sa so všetkými lúčil, nechtiac povedal: Ďakujeme všetkým, ktorí nás postihli svojou návštevou.

11. jún 2010

Dnes na trhovisku dve dievčatá rozdávali letáky tej smutne preslávenej strany. Pýtam sa ich:

To robíte pre peniaze, alebo z presvedčenia?

Ony: Nie je to jedno?

11. jún 2010

Dnes, 14:00, volám úradníčke na Ministerstvo hospodárstva. Dvihne to SBS-kár: "Pani X vám nemôžem dať, lebo dnes od 12,00 dostali voľno kvôli teplu." Budú mať voľno do septembra?

7. júl 2010

Slniečko, plávanie v levárskom jazere, ríbezle, ranný beh cez polia, posedávanie a polihovanie v tieni s knihou, cvrkot a čvirkot, pivo v miestnej krčme ... bezstarostný víkend v Gajaroch. Ale ... nemá sa slušný komár navečerať a zaľahnúť? Smie pískotať celú noc?!!!

12. júl 2010

Na niektoré fascinujúce chvíle svojho života sa pripravujeme roky. Niektoré sa dostavia náhle a nečakane, ako dar od života. O v nedeľu ráno o tretej skončila Argolla, šup do postele a o pol siedmej sme vstávali, aby sme stihli ekumenickú bohoslužbu na záver Pohody. Aj po rokoch si pamätám skoro každý okamih.

Celý šíry svet je veľmi úzky most, je veľmi úzky most. Dobre si však zapamätaj, vôbec sa nesmieš báť. (Kol haolam kulo). Pieseň na požehnanie, rabín rabin Zeva Stiefel na ekumenickej bohoslužbe na záveer Pohody 2010.

https://www.youtube.com/watch?v=jZP-IR1Mg0w

https://www.youtube.com/watch?v=1WnEAxa1tFc

12. júl 2010

NECH SA VÁM ŽIVOT PODARÍ. Úžasný Anton Srholec na ekumenickej bohoslužbe na záver Pohody.

12. júl 2010

Vnútorne silný človek má aj slobodu nedokazovať svoju moc (tak nejako povedala) Evanjelická farárka Anna Polcková na ekumenickej bohoslužbe na záver Pohody.

17. apríl 2011

AKO ZISKAT KAVU NA SLOVNAFT Zamarovce:

1. Na pumpe ti povedia: kávu dostanete v reštaurácii.

2. Ideš tam, postavíš sa k pultu a volaním lákaš obsluhu.

3. Počkáš, kým v kuchyni doumýva.

4. Povieš, aké kávy chceš.

5. "Tamto si vhoďte 2,40. Automat nevydáva".

6. Rozmení ti.

7. Vhodíš mince.

8. Ona na druhej strane stroja načapuje nápoj a podá ti ho.

9. Poďakuješ, odnesieš si ju k stolíku a nápoj preskúmaš.

10. Vyzerá to ako káva, chutí to ako káva, ale to si za daných okolností už nečakal.

19. apríl 2011

Pred rokmi bola u nás na návšteve kamarátka Katka s manželom a deťmi. Chceli sme čo najviac užiť, veľa sme chodili po meste a na výlety. Počas jednej túry som si robila starosti, či budú deti vládať, a tak som im na polceste "naordinovala" multivitamíny a ešte aj žen-šen. Večer po výlete sa malý Jurko sťažoval: Teta Irenka, vôbec mi ten tvoj vitamín nepomohol! 

a po chvíli uvažovania dodal: Ale veď ja som ani nebol unavený.  

19. apríl 2011

Bratislava vs. Prešov z pohľadu externého učiteľa:

BA: Ráno si v bufete kúpiš minerálku, nech máš celý deň čo piť. Štúdijná sa zastaví a nakáže ti, že po skončení sa máš prísť podpísať, čo aj urobíš. 

Prešov: Vodu si nekúpiš, nemajú bufet. Štúdijná sa zastaví a prinesie minerálku, kávu a papiere na podpis. V prvú prestávku ti niekto v kabinete ponúkne štamprlík domácej. Druhú prestávku chce iný vedieť, či pozeráš Šeherezádu. Na konci ťa vedúci katedry pozve na večeru.

10. máj 2012

Vytrhli mi zub a bol to zub mudrosti. Co to znamena? Ze mam po jednej zo svojich charakteristickych a neprehliadnutelnych crt??? Alebo sa prave teraz uvolni netuseny potencial?? V každom prípade, ľahla som si do postele a čakám na tú múdrosť.

9. júl 2012

Svieti sem slnko a môj laptop nemá príliš výkonný ventilátor. Tak som dala nový význam výrazu "pracovať na večeri". Strčila som podeň mrazený perkelt.

12. august 2012

Priatelia, všimli ste si, ako sa svet zmenil? Kedysi bývali 45-ročné ženy protivné ochechule za zenitom. A dnes? Svieze sympaťáčky v najlepších dňoch ... DAKUJEM ZA POVZBUDIVE ZELANIA, NECH SA VSETKY VYPLNIA, MNE I ODOSIELATELOM :O)

Zitka: Protivná som už bola v 4Osiatke, teraz som už len milá a vytešená ďaleko pred zenitom- a toto ťa čaká o 10 rokov.

Ja: Tak to stojí za to. A ja? Bola som už v tomto živote dostatočne protivná, nespokojná, ublížená a ustrašená? Ale áno! Takže to by bolo vybavené, zostávajú pôvaby života.

24. júl 2012

Kamarátka hovorí svojej 2,5 ročnej sestre: Aaaaaau, stojíš mi na nohe, ak ti to nevadí!

Žiadna odpoveď. Asi o hodinu, po dlhom rozhovore o všeličom: Vadí.

Čo?

No, že som ti stála na nohe!

10. september 2012

Švagriná nás vzala do jednej malej pizzérie. Hoci bolo zjavné, že čašníčka sa ešte len zaúča do tajov práce i nášho jazyka, riskla som a objednala si z lístka svoju obľúbenú - syr a sardelky. Mohla som tušiť, že prídu sardinky. Volám čašníčku, vysvetľujem usilovne, ona vyzerá, že pozorne počúva. Potom rozhodí rukami:

Čo máte všetci s tými rybičkami?!

11. september 2012

Aha, čo čítam: Ak chcete schudnúť, založte si denník, do ktorého si zapíšete všetko, čo a kedy ste zjedli, a raz denne sa odvážte. Ľudia, ktorí toto robili, schudli dlhodobo viac, ako tí, ktorí dodržali prísnu predpísanú diétu. Vraj to ukázal výskum na 15 000 ľuďoch. Odhadujem, že asi preto, že keď už raz venovali pozornosť faktom, dostali sa do kontaktu so sebou a prichádzali im nápady, čo bude pre nich samých najlepšie jesť, i ako sa hýbať. Pravdu mal Buddha s bdelou prítomnosťou!

21. október 2012

Pred pár dňami na mňa príšerne vrieskala jedna inak dobrá kresťanská duša. Keď bolo hotovo, rozčúlila sa zas: a teraz budem musieť ísť kvôli tebe ešte aj na spoveď!

3. január 2013

Práve som sa vrátila od kaderníčky s takým pekným účesom, že ma môj muž berie do Centrálu na kávu, vraj aby sme ho ukázali čím väčšiemu počtu ľudí J

10. január 2013

Milý Bože, predpokladám, že už máš hotovú koncoročnú inventúru v sklade a že Ti zostali nadnormatívne zásoby IQ, disciplíny a odvahy. To sú tie, čo si zabudol nabaliť mne. Rýchlo mi ich prosím pošli!

17. február 2013

Moja kamarátka Deniska raz povedala svojej 3-ročnej dcérke: Som choručká, dnes budem ležať. Malá sa strašne rozplakala. Kamarátka, matersky dojatá dcérinou účasťou, ju utešovala: Neboj, zajtra budem zdravá. A malá na to: Ale kto mi dnes podá džúsik?

28. február 2013

Pred pár rokmi ma zo spoločnosti Atopikov a psoriatikov, pre ktorých som predtým robila relaxačný víkend, pozvali pomáhať na ich akciu DEŇ DOTYKOV. Chceli šíriť osvetu, že ekzém nie je nákazlivý. Ponúkali sme objatie na Poštovej, ale moc sa nemíňali. Potom sme zmenili taktiku. Postavila som sa do prúdu ľudí a povedala "Potrebujem objatie". A už to frčalo! Mali sme veľký úspech, chvíľami bol predo mnou aj rad. Krásna spomienka.

1. marec 2013

Keď som sa ako dieťa spýtala nášho ujinka, kto je stvárnený v tamtej soche, obvykle mi odpovedal, že "Národný buditeľ". Mala som presnú predstavu o obsahu toho výrazu. Videla som ako naživo človeka, ktorý za čias, keď neboli ešte budíky, musel ráno vstať prvý zo všetkých a ešte za tmy, aj v zime, chodiť po uliciach a klopkať dlhou paličkou na každé okno. Vôbec som sa nečudovala, že ľuďom s takým ťažkým povolaním stavali sochy.

25. marec 2013

Nežné biele vločky sa zľahka znášajú z neba na zem. Pohľad z okna je romantický. Nie je ich ešte veľa, ale veď do večera pribudnú. Je také krásne, keď je svet biely. Pridajte sa ku mne v tejto spontánnej radosti!

31. marec 2013

Píše môj kamarát Danko, nezverejniteľný:

JA SOM PRECHLADNUTYYYY!!! Ale strašne sa mi znížila imunita. Videl som reklamu na Fica v Modrom z neba a bolo mi zle. Tak ma to oslabilo, že som chytil nádchu. Ale nedá sa nič robiť, istoty sú kurva istoty.

1. apríl 2013

Takto pred rokom prechadzal Bratislavou a u nas dva dni nocoval zaujimavy Stephan Meurisch na svojej 2-rocnej ceste z Mnichova do Tibetu. Putoval pešo a bez peňazí, úplne spoľahnutý na pomoc Božiu a ľudskú, dôverujúci ... Ked sme spolu isli okolo billboardu - volebnej reklamy na stranu Smer, ziadal ma, aby som mu to prelozila. Fakt som nevedela, ako takemuto cloveku vysvetlim, ze tam je napisane "LUDIA SI ZASLUZIA ISTOTY".

6. apríl 2013

Dnes som trochu robila ordnung a cudujem sa, kolko tasiek mam pohotovostne zbalenych: cestovnu, na plavaren, na cvicenie, na tanecnu, trenersku Dale C., terapeuticku Cesta, na jogu, a od dnes "so psom na cvicak".

6. apríl 2013

Matematická úloha. Ak má vaše šteňa 45 cm v kohútiku, ako vysoko majú byť umiestnené lievance, ak z nich chcete jesť aj vy?

9. apríl 2013

Dnešná Zlatá medaila za logiku:
Bennyho napadla 80-kilová chlpatá čierna gúľa. Po hodnej chvíli dobehne panička, zbytočne vreštiac: Džerýýýýýýýýý!!!! Keď si ho chytila, hovorím:
Psíčka, ktorý neposlúcha, nemôžete pustiť z vodítka. (V skutočnosti v Bratislave nemôže pustiť z vodítka žiadneho psíčka)
Ona: Ale veď on ma poslúcha, len keď vidí iného psa, tak odbehne.

13. apríl 2013

Pred chvíľou som to na D1 skoro neustala, Antena radio odteraz moje hitove: "Vilo Rozboril je príkladom toho, že aj z podpriemerného herca s môže stať draho oblečený moderátor."

25. apríl 2013

Toto môj muž dnes priniesol z vedeckej rady ich fakulty:

KED TO BUDE TREBA RIESIT, POTOM S TYM UROBIME, CO BUDE TREBA.

Najprv mi to pripadalo úplne blbé, ale čím ďalej na to pozerám, tým sa mi to ako návod zdá lepšie: Nerob si starosti s niečím, kým to nenastane.

8. máj 2013

Ako urobiť jedlo do záhrady.
1. vytiahni kuracie, naklep, opeč.
2. urob šalát.
3. vynadaj psovi, odlož vysoko zvyšne kuracie.
4. vytiahni ďalšie kuracie, naklep, opeč.
5. šalát nový robiť nemusíš.

(V bode 3 niektorí zaraďujú vynadanie manželovi, že psa systematicky kazí - najmä tí, ktorým neprekáža, že to nemá žiaden účinok ani na jedného z nich)

24. jún 2013

Dnes som kamarátovi Zolinkovi povedala, že sa chystám na sériu 12 terapeutickch sedení v nádeji, že uvoľním bloky, ktoré mi bránia schudnúť. On odpovedal: Čo ak jediné, čo si potrebuješ vyliečiť, je presvedčenie, že máš schudnúť?

TOMUTO HOVORÍM RADA DOBRÉHO KAMARÁTA!

13. jún 2013

Milan Lasica o Lacovi Décsim: Dnes pred koncertom som vstúpil do jeho šatne a on kričí: "Čo tu chceš, toto je šatňa umelcov!" Lasica dodáva: Som rád, že niektoré veci sa nemenia.

Laco Décsi: Po predstavení si môžete ísť kúpiť CD, DVD, knižku ... a čo tam ešte máme? Aha, 12 metrov gumy do trenírok.

Laco Décsi: Pred mesiacom som spal v jednom penzióne pri Prahe. Majiteľ mi hovorí: "Máte obrovské šťastie, nedávno v tejto posteli spal Peter Nagy." Nemal som potuchy, kto to je, ale tešil som sa jak divá sviňa.

Laco Décsi: 8 z 10 Slovákov žije v strese a dvaja v zahraničí.

22. júl 2013

Kamarátovi Dankovi na narodky

Toto mi napadlo už pred pár dňami, ale nechala som si to na dnes: Pamätáš sa na ten okamih z našej obľúbenej knihy Milé a pekné lásky, keď sa prvý raz objaví hlavná ženská hrdinka? V mojich spomienkach je tá scéna plná pokoja, vľúdnosti, mäkkého slnečného svetla. Začína tým, že všetci z tej podivuhodnej, nesúrodej, ale v zhode žijúcej rodiny/spoločenstva k nej obracajú hlavu, ako prichádza, a chcú sa jej dotknúť. Je bacuľatá, hebká a je s ňou dobre. Veci a vzťahy sa v jej prítomnosti samy ukladajú na poriadok. Nepamätám sa, či dobre varí. Ale viem, že bolo súčasťou jej prirodzenosti mať v merku blaho všetkých v okolí. Roky som dúfala, že vyrastiem v bytosť ako ona. A toť nedávno mi to došlo. SI TO TY.

3. august 2013

Dnes som bola na dlho vytúženej ajurvédskej masáži.
Ja: What kind of oil is it?
Ind: It is herbal oil.
Ja: Which herbs?
Ind: Herbal oil.
Ja: I can smell turmeric.
Ind: Yes, it is herbal oil.
Stavim sa, že to bola kurkuma. Veď aj po dvoch sprchách som si zachovala odér hovädzieho na karí.

4. August 2013

Tango môže tancovať človek akéhokoľvek veku, talentu, postavy ... je to viac štýl života než tanec. Páči sa mi nádej, že ho neprestanem tancovať, že umriem na parkete ... i keď občas sa mi unavenej na tréningu zdá, že sa to stane čochvíľa.

7. august 2013

Aj my máme už prvú obeť letných horúčav. Naša prekrásna žltá begónia. Prepolievali sme ju.

7. august 2013

Ľudia moji, toto som si fakt nevymyslela.
Už pár dní sa mi zdalo, že je s tou našou sprchou niečo divné, ale bol to len taký nejasný pocit, neuchopiteľný ... Až dnes som si to na bráne prečítala. My už týždeň nemáme teplú vodu.

8. august 2013

Dnešná obedňajšia prestávka: slastné minúty v jazere.
Lenže ako sa diskrétne prezliecť v kríkoch, keď pes nadšene šteká na každého okoloidúceho...

9. august 2013

V noci som nevedela po byte nájsť psa. Spal na balkóne. Aj ja by som, keby som sa k nemu ešte vošla.

9. august 2013

Moja kamarátka pracuje na jednom náročnom projekte v Belehrade. Do práce chodí skoro ráno, do hotela neskoro večer. Oboje klimatizované, samozrejme. Takže mi včera mimo iného napísala:

"Počula som, že teraz bývajú horúce dni."

10. august 2013

Práve ma ďalší člen rodinného dorastu oficiálne zaradil do svojho podporného tímu.

Nini (2,4): Dedo, pojdeme na to velke ihrisko?

L: Jasne.

N: S Bennym?

L: Bennyho necham doma, lebo na detske ihrisko psikovai nesmu.

(čas na premýšľanie)

N: Vieš čo, vezmeme tetu I. My sa budeme hrať a ona sa postará o Bennyho.

20. august 2013

Podľa mňa sú teraz najlepší biznis fejkovo zdravé potraviny. Chlieb farbivom na hnedo akože celozrnný, jogurt so štyrmi nebohými bifi baktériami a pol kilom cukru, "zdravé" detské cukríky samá chémia + vitamín C (tiež chemický, že áno), čokoláda "plná mlieka", musli tyčinky s glukózovým sirupom... Margarinu dobrému na srdce tiež ešte niekto naletí. A Kofola síce so stéviou, ale tiež ASPARTAMOM, čo je však už len malinkými písmenkami. A taká milá značka to bola.

No uznajte, že moja srandovná kabelková lupa si už na seba zarobila!

28. august 2013

Som nadchnutá. Pomohla som kamarátke napísať takú reklamáciu, že jej vstavanú skriňu nielen opravili, ale urobili kopec práce navyše, ako bonus. Teraz sa mi chce Eva odvďačiť tak, že pomenuje po mne jednu z tých skríň, akože na spôsob ulice alebo námestia. Povedala som, že aj jedna polička bude stačiť, ale musí na nej skladovať čipkované gaťky.

Nooo! Kto je viac ?! Kto máte podľa seba pomenovanú skriňovú policu?!

31. august 2013

14 rokov som v rámci svojej práce okrem iného učila obchodníkov komunikovať s klientom o jeho pripomienke. Misia však zjavne nie je splnená. Spoľahlivo nasrďujúci postup Nikto sa nesťažuje/Je to v poriadku/Zahovorím to" ešte stále víťazí.

V jednej z najkrajších kaviarní Bratislavy, Ali čašníčke:

Ďakujeme, káva bola výborná a máte tu krásne prostredie. Trochu som čakal, že tu k tej atmosfére bude nejaká fajn hudba a nie rádio.

Čašníčka: Nikto sa nesťažuje.
Ali: My sme nikto?

Čašníčka (milo, ale energicky): Sem sa ľudia chodia porozprávať a na drink a hudbu neriešia, tak aj my tam dáme rádia a neriešime to.

Ali: Aha, takže my sme jediní, ktorí to riešia, hoci niet čo riešiť, takže to máte vyriešené? 

9. september 2013

Agátka (4) a Jasmínka (3): ČO JE TO?
Ja: Lúčny koník.
Agátka: Prečo lúčny? Ja: Lebo žije na lúke.
Jasmínka: Prečo koník? - a odbehla.
Vrátila sa a strčila mi pod nos svojho obľúbeného fialového poníka s jednoznačným:

TAKTO VYZERÁ KONÍK!

14. september

Teraz trochu ohováram, ale bolo to milé. Alinko na dovolenke rád večer sedával s dobrou knihou a muzikou v slúchadlách. Raz prídem do izby, on už v posteli, ale nazmrzelý:

Nemohol som spať! Dolu si decká celý čas púšťajú hudbu a tu sa to tak tupo ozýva! Aj som ich chcel ísť upozorniť, ale veď majú prázdniny. Ale rodičia by ich mali upozorniť!!!

Vonku bolo ale ticho. Tak som išla ku kreslu a vypla mu ten prehrávač, ktorý ešte stále ticho hral do slúchadiel :o)

17. september 2013

Totálne zlyhanie systému. V kúpeľni sa rozsypala kozmetika, v kuchyni prekračujem tekvice, v spálni prekračujem materiál na článok, nedokončený, v obývačke prekračujem vysávač na odsávačku. Na balkóne zmokol psí brloh, auto dva dni nejazdilo, lebo nebol čas natankovať a dať opraviť svetlá. Dvaja klienti sa zdvorilo, ale rázne pripomínajú. Na daňový úrad som zas nezavolala. Neviem nájsť jednu splatnú faktúru. Padané hrušky zhnili, skorocel na sirup už nepočká a posledné mirabelky na darovanie sú ešte stále v aute.

A čo je vo veci? Štvrtý deň tu máme náš smrkavý poklad, Agáttku. Natierame, zohrievame, varíme čaj, dávkujeme sirup, odsávame sople, čítame knižky, spievame pesničky z angličtiny, lúštime hádanky, chodíme na mierne prechádzky, odpovedáme na desať tisíc otázok. A sme s ňou šťastní. Len jedno nechápem: ô

Milé matky, zatiaľ čo ja sa vám ukláňam až pod zem, môžete mi prosím povedať, ako to robíte, že pri svojich deťoch vôbec niečo robíte???!!!

22. september 2013

Predstavili ma s jednou novou manželovou kolegyňou. Bola som vo výhode skúsenej: s pobavením som si počkala, ako sa jej na tvári bleskovo vystriedajú dva výrazy:

Výraz 1: Rýchlo skúsim prepočítať, aký je medzi nimi vekový rozdiel.

Výraz 2: Do hája, ona vie, na čo myslím. Nie som predsa prvá.

"Mohol by byť rád, no nie?" dotváram ležérne myšlienku, aby sa jej uľavilo a mohli sme sa spolu zasmiať.

... aspoň viem, ako sa majú ľudia, čo vždy vedia pohotovo a vtipne reagovať. 

23. september 2013

Môže niekto doma stratiť nohavice? Lebo mne sa to asi stalo. A ani fakt, že sa to stalo aj Haline Pawlowskej (A jej maminka jej na to povedala "ty jsi snad v nich ani nepřišla"), ma neutešuje. V čom mám ísť so psom?!

24. október 2013

Jasmínka mala dnes narodeninovú oslavu. Dostala darčeky a tortu a tak.
Dedo: Jasmi, aj ja by som chcel mať tri roky.
N: Neboj dedo, my ti kúpime.

10. november 2013

Včera sme cestou na cintorín navštívili manželových príbuzných v Gajaroch. Keď sme sa lúčili, pani nám zbalila všetok skvelý orechovník zo stola, pridala domáce vajíčka a kilo nových orechov:

- Len ber, keď som bola mladá gazdiná, tvoja svokra mi pomáhala ako svojej dcére.

... moja svokra je viac ako dvadsať rokov v nebi, nestihla som sa s ňou stretnúť. A teraz tu sypem do misky sladké orechy, odplatu za jej láskavé srdce.

13. november 2013

- Braček, prepáč, že meškám. Prečo vždy dúfam, že to stihnem?

- To nič, aj ja občas verím na nadprirodzené javy.

2. december 2013, nepublikovateľné

List biskupov, prečítaný na prvú Adventnú nedeľu, mi zlomil srdce. Chcela by som sa teraz tešiť na narodky jedného výborného chalana. Otec ho splodil s maloletou, ujal sa ho otčim. Na rodinnom výlete na tri dni zdrhol a potom odvrával, a bavil sa aj s ľuďmi pochybnej povesti, ale naozaj miloval a uzdravoval telá i duše. Mal rád matku i oboch otcov. Nespravodlivo ho odsúdili a v mladom veku popravili. Otec mu nepomohol, hoci mal tú moc. To, čo učil, je pre mňa každodenným povzbudením.
Cirkev v podstate hovorí: Mať dvoch otcov je nemorálne. MY také niečo neschvaľujeme. Ak si správna kresťanka, odvrátiš sa od takých ľudí. Tento rok rušíme spomínanie na toho kriminálnika, my teraz voláme do boja s gender ideologiou a kultúrou smrti, aj keď nikto nevie, čo to je, ale aspoň ľudia nechcú riešiť ozajstné problémy.
Poslúchaj NÁS, my vieme, čo sa patrí, a v našom liste jasne hovoríme: "Každú etapu ľudského šťastia zabezpečuje usporiadaná rodina."

Cítim sa zradená a zranená, kostol už pre mňa nie je bezpečným miestom.

Mám chuť napísať Ferkovi, pápežovi, že ho neposlúchajú, že hlásajú presne opačné, čo on. Ferko, máme tu čudnú vrchnosť, kážu nám namiesto lásky budovať nenávisť a netoleranciu. A tebe čo tvoj šéf nakázali?

6. december 2013

Dnes moja drahá kamarátka, nebudem menovať, Zu Koláčová pochopí:

Vieš, sú odvetvia ľudského snaženia, v ktorých sa absolútne nevyznám. Taká jadrová fyzika, alebo medziľudské vzťahy.

7. decembra 2013

Práve milá hláška v talentovej show, týkajúca sa výpočtového strediska:
Máme rokmi preverené technické zariadenia ... (počítač s procesorom 286).

7. december 2013

Predstavte si, že mne tohto roku Mikuláš nič nepriniesol. Ale nebola som smutná ani chvíľočku, nie, lebo môjmu veľkorysému manželovi priniesol a on sa so mnou podelil o svoje oriešky aj mandarínky aj čokoládové paličky!

10. december 2013

Kolegyňa Marianka: Jééééj, aké krásne nové auto máš.
Ja: Už šesť rokov. Aj si sa v ňom viezla.
M: Aha. Tak si ho asi umyla.

13. december 2013

V mojej obľúbenej knižke z mladosti Vždy vaša Judy hlavná hrdinka hovorí o svojich príbuzných: "Oni majú iného Pána Boha ako ja, ten ich je mrzutý a zlostný..."

Ja by som chcela mať takého Pána Boha akého má náš Ferko:

13. december 2013

Toto je nádherné, ako tie výrazy odrážajú osobitosť kultúry toho národa.

Nedávno sme s mužom dumali, koľko zvieracích názvov pre "to je blbosť" a spol. máme a snažili sme sa vystihnúť odlišnosti medzi nimi: kravina, capina, hovadina, konina, somarina, prasačinky, volovina, psina ... zabudla som niečo?

15. december 2013

Dnes som zablúdila do jedného takého obchodu, kde je všetko "akože". Tak ma šokoval parfum Duco a Gabulna za desať, až mi vypadol a kúsok sa odbil. Nesiem ho k pokladni, že zaplatím. Pán predavač bol veľkorysý:

Nemusíte to platiť. Veď si to nemôžete ani vziať, v kabelke by sa vám to prevrhlo, vytieklo a ten SMRAD zostane nadlho.

17. december 2013

Vstupujem v suteréne nákupného strediska do výťahu a aj elegantná babi s chodúlikom. Pýta sa ma:

- Idete tiež dolu, von z budovy?

- Áno, aj ja idem von, ale je to smerom hore, lebo sme na -1.

- Babi stláča nulu a s prevahou skúsenejšej die: Kdeže, pôjdeme dolu, verte mi.

- Dvere sa otvárajú, babi so zadosťučinením: Vidíte? Tu je východ z budovy. Na Jelačičovu, neviem, či sa vám to hodí.

Mňa na poslednú chvíľu osvietilo, aká je správna odpoveď:

- Naozaj, našli sme východ, a hodí sa mi. Ďakujem!

Radostne sa rozlúčime.

Môj milovaný Dale (Carnegie), je to ako hovoríš: Je dôležité nechať druhých, aby si zachovali svoju tvár.

17. december 2013

Za to, že jsem ženat, vděčím dobrému vkusu své manželky." Takýto a iné citáty sme napísali na ploché kamene a vyzdobili nimi kníhkupectvo našich kamarátov, ktoré nám ako svoj dar poskytli na našu svadobnú párty. Ešte po rokoch tie kamene sem-tam nájdem u niekoho v knižnici. Ďalší kamaráti ako svoj dar pripravili občerstvenie. Dobrí kamaráti, dobrá oslava, dobrá láska ... mám sa. Vďaka Bohu.

23. december 2013

Každý rok riešim, ako to urobiť, aby boli Vianoce šťastné a veselé. Aby som bola spokojná a dobrá na druhých. Tento rok som to konečne vymyslela, mám to!!! Rozhodla som sa, že nemám žiadne očakávania. Budem robiť to, čo ma teší a nič nevyžadovať od seba, ani od druhých. Ruším očakávania, čo sa má stať, čo mám ja urobiť, zvládnuť, kto sa má ako správať, kto má prežiť, byť zdravý, šťastný, so mnou a podobne. Zatiaľ to vyzerá luxusne!

25. 12. 2013

Odvčera má malá Jasmínka bračeka Kamila. Dnes sa tu zastavili Jasmínka s tatom. Gratulovala som jej, že je odteraz staršia sestra a tak, oco ju povzbudzoval, aby povedala, ako sa volá braček ... zakrútila hlavou, dospelácky si vzdychla v štýle "a o inom by ste všetci už druhý deň nevedeli?", pozrela mi do očí a vyhrnula si nohavicu: "Včera som spadla a pozri, čo mám teraz na nohe! Škrabanec!!!"

25. december 2013

Londýnske kúsky, rohlíčky, košíčky, šuhajdy, guľôčky s lieskovcom ... ja som urobila dva druhy nepečených a zdravých a zrazu je plná kuchyňa dobrôt... Danko, Romanko, Teta Magda, Janka Kašička ... zodpovední, ja som v tom nevinne. Píšem žiadosť na ministerstvo zdravotníctva, nech mi udelia výnimku zo zákona zachovania hmotnosti.

27. december 2013

Martini a olivy, pikantný kozí syr, lichotivá košieľka, rozmarná ruža do vlasov, čierna uhrančivá maskara ... ukryté v záhadnej Vianočnej krabici od môjho brata, podávané s tajomnou inštrukciou: darčeky pre teba ... ale nech si ich užije aj Alinko!

30. december 2013

Toto nebude vtipné, ale zasa stretnúť seriálovú postavu sa človeku nepodarí každý deň.

Kamarátka vymyslela, že vezmeme na koncert Bocelliho jej staručkého strýka. Nezišlo nám na um, že športová hala nemá výťahy, a tak ujo Miťo, podopieraný z každej strany jednou z nás, hrdinsky vyšliapal schody, vstúpil do hľadiska a zrútil sa na prvé voľné miesto, aby si dal pauzu. Hneď doletela majiteľka miesta, hystericky vreštiac. Prosili sme ju, či minútku počká.

Nepočká!

Môže si na okamih sadnúť na voľné miesto vedľa?

Nemôže! Ona chce svoje miesto! Lístok stál stovku a ona má ťažkú prácu, je zdravotná sestra a má more problémov, a teda nepočká!

Ujo bol medzitým vydýchaný, tak sme ho dvihli, našli naše miesta a koncert mohol začať.

Ale ja som si doteraz myslela, že bytosti, bezohľadné ako tá pani, existujú len v telenovelách.

31. december 2013

Táto malá spomienka mi dnes vyskočila, po rokoch. V 88-mom som bola v letnom tábore vedúcou 7-ročným deťom. Jedna princezná za mnou prišla:

- Napísala som susedovi list, myslíte, že to takto stačí? Viete, to mi kázala maminka, lebo on je starý. Aby sa necítil tak sám.

- Hm ... je to fajn. Ešte napíš, že mu želáš pevné zdravie a podpíš sa," povedala som po krátkej úvahe nad veľkým čistým listom papiera, na ktorom bola celkom-celkom zhora a skraja dôkladne a krasopisne napísaná, s malým prvým písmenom, veta:

tak mi chutili dukátové buchtičky

Január 2014

Inzerujem na susedskej burze: Priatelia, nepotrebujete niekto vypísané perá? Darujem. Ja ich používam v záhrade na označovanie zasiatych semienok, ale mám priveľa.

Zolinko odpovedá: Mala by si pestovať mak.

Január 2014

Manžel mojej kamarátky (pôvodom Belgičan) a jej malý syn si píšu na Skype:

Idem teraz odviezť Danko domov.

Danka keť už.

11. február 2014

Teta Irenka zahajuje propagandu u malej členky rodiny:
N., budeš chodiť na angličtinu a potom budeš môcť hovoriť anglicky.
N. (3 r), od ségry odkukaným pubertiackym tónom:
A oooo čom?!

1. marec 2014
Švagriná Anička si dnes skúša nový klobúčik, obzerá zľava, sprava:
Ee, a nie je trošku tak pre staršie?
Švagor: Šak dorostneš!

3. marec 2014

Naša nebohá teta Marka, čo umrela vo veku 93 rokov pred 5 rokmi s úplne jasnou a veselou mysľou, ešte týždeň predtým cvičila a objavovala svet, mala super hlášky. Napríklad jedno obdobie si stále žiadala a jedla konzervovanú kukuričku. No a potom mi prezradila, prečo:
Víš, Iruška, tá kukurica, to mosí byt velice zdravé. Já som jeden den mala tak trocha čas a prečítala som si príbalové letáky k mojím lékom. Šelijaké látky v nych sú, ale jedno je v každém: kukuričný škrob!!

3. marec 2014

A ešte jeden o tete Marke, nech jej i Ujinkovi dá náš Pán šťastný pobyt v Nebi - aj za to, že mu chcela ušetriť prácu vo veci študijného prospechu môjho brata:
Janíčko bude mat tý skúšky na vysokéj, velice sa zanho modlím. Ale víš, Iruška, tak som rozmýšlala, že jak sa ja budem modlyt. Nebudem sa já, že aby sa šecko naučil. Budem sa modlit, nech mu Pán Boh prihrá lachkú otázku.

4. marec 2014

21:10

Nijak zvlášť sme nefašiangovali, tak sme to dnes dohonili. Po kúzelnej prechádzke v rozspievanom podvečernom lese (so zberom cesnaku): quiche a creme brulé, hm, dokonalé. Kaviareň Gaudí na Bazovej odporúčam, kúzelný interiér, pohodlný ušiak a atmoška s dobrou hudbou aj ľuďmi. Štrúdla nedostala desať bodov, bo našej babinky štrúdla je benchmark, mávala hádam sto lístkov. Robila ich sedem plechov, aby sa ušli všetkým susedom a rodine. Gaudího quiche je ten typ jedla, kde každému sústu venujete pozornosť, rozlúčiť sa s ním priskoro sa vám nechce a ani by to nebolo úctivé, kým neoceníte všetky jeho chuťové roviny. Obzvlášť keď sa oň delíte ešte s niekým.

14. marec 2014

V predvečer volieb dávam tradične môj obľúbený, od jednej - televíznym redaktorom oslovenej - babky odpočutý volebný postoj:
HLAVNE, ABY SME SA MALI DOBRE.

16. marec 2014

Z hodnoverných zdrojov som sa dozvedela, že nie je pravda, že by sa naše milé tradičné rodiny, piliere dokonalosti, vykašľali na Čarnogurského a Hrušovského. Ony ich boli voliť! VŠETKY.

18. marec 2015

Kedysi som sa zúčastnila kurzu v Lužických vrchoch, na ktorom sme si seba navzájom veľmi doberali, občas aj poriadne cynicky. Na záver mi jeden spolužiak povedal, že by mali s kolegami poslať zdravicu môjmu manželovi, s poďakovaním, že si ma vzal - a že tým pádom si ma nemusí vziať žiaden Čech.

23. marec 2014

Pani, čo k nám chodí žehliť, volila v prvom kole Procházku a teraz sa chystá Fica. Chápem pravoverných, čo z toho niečo majú, tých treba akceptovať. Ale pani Zlatka nemá dôvod, tak sme jej to dúfam vysvetlili, takto: nabudúce keď k nám prídete, nedostanete kávu ani koláčik. Povedala, že teda bude Kisku.

24. marec 2014

Môj kamarát dostal geniálny nápad. Nemôže byť na voľby na Slovensku, tak si našiel človeka, ktorý hodlal neísť na voľby, aby si to vymenili. Ten človek pôjde voliť Kisku a Danko bude ignorovať voľby za neho. A pridá koláč. Už sú dohodnutí.

25. marec 2014

Malú Jasmínku (3,5 r) nezastrašíš.
Dedo: Jasmínka, lezie ti po ušku chrobáčik, aby ti ho nezjedol.
Jasmínka: (úsmev): Mám ešte druhé.

28. marec 2014

Jeden človek mal nad stolom napísané:

"Každý človek má nárok byť desať minút denne blbcom. Ja si tie minúty vyberám teraz."

Celkom mi to pomáha zmierovať sa so sebou aj s inými.

4. máj 2014

Jeden môj kamarát sa spýtal budhistického mnícha ctihodného Sujivu, aký je rozdiel medzi ľahostajným človekom a akceptujúcim. A ten odpovedal, že kým prvý všetko vylúčil, aby mohol byť kľudný, ten druhý všetko prijal, a preto je kľudný.


4. jún 2014

47. Mám 47 rokov, keby ste nevedeli.

Ale dnes som sa ocitla v epicentre oxymorónu, protimluvu: aj urážky, aj komplimentu. Jedna klientka mi zvestovala, ako sa usilovala urobiť o mne dobrý dojem u jedného novinára:
... len som nevedela, koľko máš rokov. Povedala som, že päťdesiat, ale nevyzeráš na ne.

25. jún 2014

"Paní, ste pekná!" zvolal na mňa bodro staručký pán, čo si vyšiel na Záhradníckej na priedomok chytiť trochu slnka a skontrolovať, ako vonku beží svet.
"A vy ste zas veľmi milý!" zavolala som naňho, naraz sme jeden druhému ukázali palec hore a ja som prebehla cez cestu.
"Usmievaš sa len tak?" pýta sa ma doma muž.

5. júl 2014
Manžel má v pláne tento víkend niečo v kľude počítať a mal sem prísť robiť rachot pán stolár, takže sa ide počítať do záhrady. Zavolala som teda pánovi stolárovi a položila mu jednoduchú otázku. Chvíľu mi trvalo pochopiť, čo ho zaskočilo.

Povedzte mi presne, kedy k nám v sobotu prídete, aby som na vtedy odstránila manžela.

6. júl 2014

Volám bratovi:
O dvadsať minút budem v Ikea, dáme si tam spolu obed?
Dobre, tak mi zavolaj, keď dorazíš.
No veď hovorím, že o dvadsať minút.
Hej, hej .... to ja len tak pre istotu ... lebo tvojich 20 minút nie je vždy úplne presne Greenwichských 20 minút.

19. júl 2015

Keby som si tak mohla ľahnúť ... aha, veď ležím ... ách, aké krásne je môcť si oddýchnuť, keď to človek potrebuje ... Blaženosť oddychu uprostred nehoráznej bolesti ... šibe mi ... proste mám chrípku.

25. júl 2014

Dnes spomínam na nebohú tetu Zuzu zo Sihly, po ktorej sme zdedili chalupu. Tak sa starala o svoje zvery, že keď predala kravku na Balog, kravka sa odtrhla a prišla cez hory nazad (17 kilometrov). Teta Zuza Amrichová odišla do neba, keď som mala asi šesť, isto ju tam čakali všetky jej mačky a háveď, ktorú chovala na úžitok i len tak, lebo sa u nej zastavili a zostali.

15. august 2014
Naša teta Magda mala v robote veľmi úzkostlivú kolegyňu. Tá si raz večer s mamou otvorila kompót a keď ho dojedli, uvideli, že zavárací pohár je kúsok odštrbený. Nebodaj zjedli kúsok skla?! Bežali k susede lekárke poradiť sa, že či majú letieť na pohotovosť. Asi tam neboli prvý raz, lebo suseda sa s rozvahou pýta:
- Máte ostrihané nechty na nohách?
- Preboha, prečo?!
- No pre prípad, že by vás prekotilo. Strašne zle vyzerajú tie mŕtvoly v márnici, keď im spod plachty trčia neudržiavané nechty... ale inak, pokojne choďte spať. Z toho milimetra skla sa vám nič nestane.

1. september 2014

Sheldon: Penny, nemôžeš ísť so mnou, si príliš krásna, moja priateľka by sa mohla vystrašiť. Bernadette, išla by si?

Bernadette: Čože?! Ja nie som dosť pekná, aby som vydesila tvoju priateľku?!

Howard, snúbenec Bernadetty: Upokoj sa, miláčik, si veľmi desivá.

1.september 2014

Keď bol môj bratranec Ivan po prvom roku základnej, prišla ho navštíviť česká babička a priniesla mu knihu o siedmich kozliatkach.
Malý sa začítal, ale o chvíľu si prišiel po radu:
Čo to znamená (píšem, ako počujem) OŤE VRŤE?
Rodičia si nechali priniesť knihu a prečítali: Kozlátka, kozlátka, otevřte vrátka.

1. Október 2014

Pijeme hnusnú kávu v pofidérnej krčme v Stupave. Môj muž si obzerá šálku:

Čo je to vlastne Alfredo?

No, v tejto ustanovizni je to meno hrnčeka.

26. október 2014

Hláška roka. Naša kamarátka Tánička opatruje 89-ročnú babenku, ktorá bola veľmi inteligentná, ale teraz postupne dementnie. Táňa si zapisuje jej výroky a jeden vystihuje aj môj občasný životný pocit:

Neviem, ako to mám urobiť, aby som nebola takáto blbá.

Ešte jedna od 89-ročnej babenky Emy:
Babi (smutne): Už som sama. Nemám sa o čo oprieť.
Tánička (filozoficky): Tak tak, osud, babi.
Babi (rozžiarene): Ale voľakedy chlapci opierali aj o plot!

4. november 2014

Dnes mi volá kamoška: Už si zdravá?

Ja: Ešte huhňám, ale snažím sa, išli sme konečne na cintorín.

Ona: Snažíš sa, nie jak tí okolo len podaromnici polihujú.

12. november 2014

Kamarátka Zuzka lichotila Alinkovi, že vyzerá ako Sean Connery. Keď sme prišli domov, nechal si ho ukázať na nete:

Tento? Veď ten je starý!!

29. november 2014

Ak človek nie je pripravený vyzerať ako úplný blázon, nič naozaj úžasné nezažije. (Dr. House)

15. december 2014

Dohovárame si ďalší termín s klientom, čítam kalendár:
Ja: Do piateho ste na lyžovačke, šiesteho je Zjavenie Pána, čo tak siedmeho?
Klient: Môžeme aj šiesteho, mne sa nič nezjavuje.

19. december 2014

Naša teta Magda dnes nariekala: Dostala som 10-balenie keksov. No to mi povedz, kde ja mám teraz vo svojom okolí hľadať človeka, ktorý je taký zdravý, alebo taký neuvedomelý, že by som mu to smela dať?!!

25. december 2014

Irena Ritomska, tak myslím, že mi ve své knize hlášek a bonmotů můžeš přenechat pár kapitol:). U nás dnes u štědrovečerní tabule:
Popis situace: zatímco manžel a maminka pijí pivo, já chci víno. Manžel mi servíruje Chardonnay & Rulandské šedé, suché, pozdní sběr, barrique, 2011....a ptá se: "Tak jaký je to víno?"
Po úvaze odpovídám...:"Hm...takový zvláštní..."
pak se na mne podívá synek (9,5 l.) a okomentuje to: "tak to se k tobě hodí"

chacha, to jsem vyprskla! asi má pravdu, jsem něco jako Chardonnay & Rulandské šedé, suché, 2011, pozdní sběr a barrique!:))))

chacha, to jsem vyprskla! asi má pravdu, jsem něco jako Chardonnay & Rulandské šedé, suché, 2011, pozdní sběr a barrique!:))))

Ir: Neprepustím ti kapitolu. Napíš svoju!! Bude čo (smile)

26. december 2014

Na niektoré veci v živote sa vôbec neoplatí spoľahnúť. Koláče od Jana Kasickova, Magda Stukovska a Eva Šťastná nemajú žiadnu trvanlivosť.

December 2014

Vybaľovanie vianočných ozdôb v decembri je ako čítanie pozdravov od svojich mladších ja. V každej je spomienka na ľudí a okolnosti, ako sme ju získali a užívali. A balenie v januári, spolu s pár novými kúskami, bude uloženie lásky a nehy týchto Vianoc a nádeje pre všetkero tých, ktoré dúfam prídu.
Som práve vytriedila tie, ktoré už nebudeme používať, a dáka som rozcitlivená.

Toto je moje TOP Vianočné video. Môžem si to pozerať dookola.
Mozog Gladys, panej s Alzheimerom dokáže nájsť spomienku na koledu a na pocit bezpečia, ktorý jej dáva, keď jej ju Noami spieva terapeutickým spôsobom ... NOAMI JE ŽIDOVKA, a veselo spieva pre Gladys "Ježiš nás drží v náručí". VŠETCI ĽUDIA UŽ SÚ BRATIA, a niektorí si to aj všimli. Revem jak malá. Chcem byť taká prijímajúca ako Noami. A terapeutické zlato čerpám.

1.január 2015

Rok korunuješ svojou dobrotou (Ž 65). Zrekonštruovali sme svoj domov (z väčšej časti), vybudovala som svoje terapeutické priestory, získala certifikát, venovala semester dvom skupinám krásnych študentov psychológie. Som vďačná za klientov, láskavú náruč svojich blízkych a najlepšieho muža na svete. Chcem stále viac milovať. Chcem vďačne prijať, aj čo bolelo. Pane, prosím, posilňuj a lieč nás na tele aj na duchu a pomôž nám vnímať tvoju vôľu, vedenie a podporu a dôverovať ti v tomto roku viac, ako kedykoľvek doteraz. Amen.

30. január 2015

Súhlasíte s tým, aby nasneženie nad 5 cm bolo nemorálne? Odmietate nepohodlie spojené so zimným obdobím? Žiadate, aby v našej krajine teplota nikdy neklesla pod 16 stupňov celzia? DAJTE 3x ÁNO!!! (Potrebujem cca 1 mil € na kampaň. Tých šesť jednoznačných viet, ktorými v každej televíznej debate sebavedome oznámim, že takto je to správne, si sformulujem sama.)

30. január 2015

Mojimi najnovšími SUPERhrdinami sú tri škôlkárske učiteľky, ktoré v tejto chvíli už presne 10 hodín udržiavajú morálku v autobuse plnom 5-ročných ľudí na ceste domov z lyžovačky. A ešte pravidelnými informáciami zachraňujú duševné zdravie čakajúcich rodičov. Neviem si predstaviť, ako to dokážu, ani ako sú unavené, ale niečo napovedá fakt, že ich najnovšie sms-ky sú veršované.

Napr. Juchú juchú, míňame Trnavu, tešíme sa na Blavu. Hoci vedeli, že to potrvá ešte aspoň dve hodiny. Napokon celá cesta zo Ždiarskej doliny do Bratislavy trvala 10 hodín 41 minút.

Ja: Celé hodiny ako na ihlách. Kam teraz? Hore do vývrtky, alebo dolu na kolená?

Zuzana: Keďže poznám tetu, určite si zaslúžia obdiv aj Agátkini rodičia, že majú nervy ešte aj na jej ukľudňovanie.

31. január 2015

Dnes je vhodný deň spomenúť si na kalamitu v roku 1987.  Náš učiteľ štatistiky, "správny" profesor Ugron chodil do školy na bežkách. A ujo Róbert si všimol, ako po Staromestskej ulici idú dve tatrovky, naložené snehom, každú opačným smerom. Len matematik mohol hneď oceniť, čo vidí.

7.február 2015

Naša Cirkev ide v referende sama proti sebe. V oboch významoch.

13. február 2015

Zuzka: A ty sa ako máš, Irenka?

- Dostala som kvetinky, ideme vyzdvihnúť nákup do Tesca a potom sa tam prechádzať okolo Zlatých Pieskov, v sobotu sme mali darovací večierok a zbavila som sa 4 krabíc vecí, Agátku dnes zapísali do školy (hrôza, aká je veľká, ale po testoch ju pochválili), Ale celkovo nám obe rodiny našich mladých robia radosť. Alinka už menej bolí chrbát (seklo ho zľahka v stredu), moje zapálené rameno furt rovnaké ale cvičím s tým, knižka Alinkova postupuje pomaly, lebo to brzdí moje IQ, jeden z mojich párov - klientov sa po 3 mesiacoch našej spoločnej práce pravdepodobne nerozvedie, a tak som happy, sme už druhý mesiac bez pšenice, posledný rok života s mojou cirkvou vo mne zanechal jazvu z ktorej neviem ako sa vyliečiť. Budúci mesiac sa koná ďalšia fáza rekonštrukcie na Jašíkovej. Čítam dobrú knižku od Gallwaya. Boli sme plávať v Mošoni.

13. február 2015

Kamarátka hovorí manželovi: Aspoň sa tvár, že ma počúvaš.

Manžel: Veď sa tvárim.

15. február 2015

Kamarátke položil manžel na počítač keksík - k Valentínovi.

Som si myslela, že ten sviatok neuznávaš a bojkotuješ?

Bežne áno, ale dnes som si naň včas spomenul.

16. február 2015

Brat pribehol s Valentínskymi darčekmi:
Alojzík, tu sú krásne čipkované gaťky pre Irenku, tie si na seba hodí, ty si dáš tuto šampus, čo som ti doniesol ... aaaaa uvidíš, aká bude moja ségra pekná.

Ešte doniesol pakel mrazenej zeleniny, ale tú nekomentoval.

Jana: To keby ten šampus nezabral.

5.marec 2015

Kamarátka Andy mi pripomenula:

Kedysi sme boli spolu v divadle a ja som obdivovala, ako vynikne tvoj dekolt. Povedala si mi, že si k tomu potrebovala pribrať 15 kg a kúpiť si dobrú podprsenku, ale že v mojom prípade by možno aj stačilo, keby som nenosila rolák.

5. marec 2015

Klientka: Irenka, šetri si zbytočné pohyby, nechaj parádnu kanvicu tak, budeme si nalievať z čajníka rovno do šálok.

Jej manžel vstal, prelial čaj do parádnej kanvice, naplnil z nej šálky a každej podal.

My dve sme na seba súhlasne a na neho vďačne pozreli: Tak toto NEBOLI zbytočné pohyby.

10. marec 2015

Ja: Jasmínka, mohla by si dať dedovi nejaký obrázok, keď tak pekne kreslíš.
Jasmínka (4,5 r): Nemohla, tento je pre mamičku.
Veď ona už dostala.
Má ich málo.
Dedo by ti dal za taký obrázok Kinderko.
Dá mi aj tak.
Nedá. Ja mu nakreslím obrázok a tvoje kinderko dostanem ja.
(vyjavená len na sekundu): Ále prosím ťa, veď vidím, že nemáš ani farbičky.

17. marec 2015

Toto sa dnes objavilo na Fb s fotografiou kúzelného tigrovaného mačiatka:

Kolegyňa dostala od kamošky pekné trojfarebné mačiatko, je milé a prítulné, ale bohužiaľ jej manžel je alergický na srsť a tak ho musí dať preč.

Keby ho niekto chcel, volá sa Tóno, má 50 rokov, 175 cm, 90 kg a prešedivelé vlasy.

18. marec 2015

Včera klient:
Po dvoch bolestivých sklamaniach pochybujem, že ešte nájdem pekný vzťah. Možno umriem ako osamelý muž.
Ja: Aj to je možné, ale demograficky nepravdepodobné.
K: Čože?
- Máte 37, vyzeráte k svetu, túžite po vzťahu a hlavne, žijete v Bratislave, presýtenej ženami. Nejaká si vás uloví, to som bez starostí. Vašou úlohou je, aby to bola fajn baba. A na tom teraz pracujeme.

(Hoci viem, že sú aj manželstvá, v ktorých sa osamelá smrť javí ako radostná alternatíva.)

21. marec 2015

Klient: Moja žena mi občas schválne kazí náladu.
Ja: Ako to prebieha?
Príde a neurčito fňuká, že jej je nanič.
A vy čo na to?
Vrčím na ňu.
Na 99% tipujem, že jej cieľ nie je pokaziť vám náladu.
A aký teda?...

Prichádza vás požiadať, aby ste zlepšili tú jej.

A to sa ako dá?

Spýtajte sa, čo by jej pomohlo, a potom to urobte. Obvykle stačí trochu počúvania a nežnej pozornosti. Teda, ak to vládzete pre ňu urobiť.

To je také jednoduché?

Niekedy ešte jednoduchšie. Jason Brown hovorí, že väčšinu manželských nepokojov môže muž ukončiť tým, že ženu tuho a láskyplne objíme a zvolá "Aj tak si moje najväčšie zlato!"
- Prichádza vás požiadať, aby ste jej pomohli zlepšiť tú jej.- To sa ako dá?

2. apríl 2015

Je nedeľné ráno, krákorám po telefóne s kolegyňou. Dobehne môj muž:
Odkáž jej, že keď hneď nedostanem raňajky, tak sa rozvediem!
Ivanka, s ľadovým pokojom:

Hlavne nech nás teraz nechá dohovoriť. Povedz mu, že poznáš vynikajúcu terapeutku, ktorá vám potom to manželstvo zachráni.

28. apríl 2015

Spolužiak z Lifebooku, kolegyňa z Cesty, moja dávna študentka - psychologička, kamarátka najlepšieho kamaráta z výšky, klient z Dale Carnegie a dve kamošky z dôb Alchemilky. Tí všetci odpovedali na prosbu o pomoc - strážiť jeden deň psa. Šťastne som tak dostala v jednom statuse prierez svojich aktivít, vzťahov a zamestnaní za posledných 25 rokov. Ako vidno, z každého som si odniesla darom zopár krásnych ľudí. To je aký pekný život.

- cítim sa vďačne

17. máj 2015

Čoskoro dostanem otravu kofeínom. Kúpili sme si náš prvý kávovar a tešíme sa ako malé deti. Je také lákavé stlačiť ten gombík ...

20. máj 2015

Nedávno sa na mojej prednáške o vzťahoch objavil jeden známy, od ktorého by som to nečakala. Celý čas vyzeral veľmi začudovaný. Na záver váhavo, trochu udivene skonštatoval:

Tak som rád, že som tu bol, že som sa konečne prezvedel, na čom to vlastne robíš ... Strašná sprostosť.

Bolo to tak nevinne úprimné, že som sa nevládala ani uraziť.

1.jún 2015

Moja kamarátka Janka, keď sa jej nejaký chlap nepozdáva, povie:

Doma by som TO mať nechcela.

2.jún 2015

Už som sa rozhodla. Odteraz môj idol nie je agent Cho, ale Leonard Hofstadter. Môj muž hovorí, že je to dobrá voľba.

PS: Toto pochopia len tí, čo poznajú Alinka. Pán docent vie, prečo sa mu hodí môj posun televízneho vkusu od svalovca k vedcovi. J

4. jún 2015

Mám sa dobre, som zdravá, nič zvláštne ma netrápi ... akurát mi včera niekto z hlavy vymazal PIN kód mojej bankomatovej karty.
Čudný pocit, poviem vám.
Banková úradníčka ťukala do počítača žiadosť a celý čas sa uchechňávala:
Nemali ste nejakú mimoriadnu udalosť?
Nemala veru....

Ani ste nič nepožili?

Čo ako? Nič zvláštne.

Alebo ste niekde boli?

Na dovolenke. Ale tam bola pohoda. Len príroda, prechádzky vinicami...

Vinice? (usmiala sa popod nos): tým sa to vysvetľuje!

4. jún 2015

Kam sa chystáte na víkend? My do magickej Zaježovej. Ja tam budem s kolegami viesť seminár, Alinko sa bude rekreovať po týždni predsedania štátnicovej komisii a Benny ide len tak, ako vždy, mať sa dobre. 

16. jún 2015

Pomaly sa vraciam medzi vertikálne bytosti, seknutie krížov ustupuje. Je nádherné, keď "otočím sa na druhý bok" prestáva byť samostatným projektom na jedno pomodoro (časový úsek z time-managementu, 30 minút).

20. jún 2015

Sheldon: Amie sa na mňa hnevá! Čo mám robiť?!

Leonard: Možno by si jej mohol povedať, čo cítiš.

Sheldon: Som fyzik, nie hipisák!

23. jún 2015

Dnes v čase záverečnej sa v Ikea snažila Ivka naúčtovať naše tri nákupy, povzbudzovaná striedavo zvolaniami "Si náš technologický predvoj" a "Ja som ti hovorila, že samoobslužná pokladňa je príliš veľké dobrodružstvo!".

Mladunká predavačka, prilákaná našim chechtaním a neistými výsledkami, sa láskavo usmiala: Ale mali ste zážitok, že?

26. jún 2015

Naša teta Magda je praktická osoba. Jedno z jej pravidiel (čúl aktuálne): Do čerešní sa pozerať nemusíme, lebo nie sme vegetariáni.

- sa cíti inšpirovaná s používateľom Magda Stukovska.

26. jún 2015

Ali: Prineste mi prosím bazovú limonádu.
Ja: Načo si dávaš bazovú, veď máme doma, daj si inú.
Ali (s úškrnom, videla som!): Dám si aj tu a porovnám.
Ja (bratovi): A zas mi tu bude vykrikovať pred čašníčkou že Prehrala si! Táto je lepšia! 
Môj dobrý braček, šalamúnsky a len tak popod nos, aby si nepohneval ani jedného z nás: Chémiu neprečuráš.
Ten chytrák dúfa, že Ali to pochopí ako chémiu ku krásnej čašníčke a ja ako jeho pohŕdanie chémiou v kúpenskej bazovej malinovke.

27.jún 2015

Včera mi kamarátka rozprávala o svojom výnimočnom prešľape pri výbere zamestnanca. Mladý muž na svoj štvrtý deň ukončil jej pochybnosti, či je vhodný do odvetvia starostlivosti o zákazníka niečím, čomu sa v športe tuším hovorí double.

Najprv za ňou zakričal na celú dlhú chodbu:
Panííííí!
- Volajte ma prosím pani X-ová.
Potom jej odpovedal:
Ako si želáte. Ja som to myslel dobre. Keď vidím staršiu ženu, viem že sa sluší povedať pani.

29. jún 2015

Nebohý Juraj Kardhordó, mladý horolezec, nás kedysi na svojom premietaní fotografií bavil pôvabne vyrozprávaným príbehom. Cestou do Nepálu si vo Viedni nekúpil akési návleky - súčasť výbavy, že ich kúpi rovno na mieste. V Kátmandu našiel obchod, ale vyrazila mu dych cena. Hovorí predavačovi:
- Veď vo Viedni by som ich mohol kúpil za polovicu.
Predavač odpovedá:
- To je pravda, pane.

8. júl 2015

Ste dobrý, pane!
Prekvapuje vás na tom niečo, poručík?

(zo seriálu Monk)

14. júl 2015

Tie najpovzbudivejšie výroky o mojom nekonečnom potenciáli si čítam na FaceBooku, práve keď tu prokrastinujem činnosti ako upratanie účtov, čistenie topánok alebo toalety.

19. júl 2015

Dnes sme spomínali na tetu Marku. Keď dostavali Apollo Biznis Centrum, chceli sme jej ukázat ten foyer so štvormetrovými palmami. Tak sme ju naložili na kolieskové kreslo a frčali tam - bývali neďaleko. Páčilo sa jej to veľmi. Až cestou nazad tak nejak sama pre seba utrúsila:
Len by som rada vedela, načo to bude, keby sa vrátil socializmus a znárodnili to.

7. august 2015

Ach, keby som tam tak smela vstúpiť a zostať navždy. Zakaždým, keď nájdem zámienku odchýliť bránu do tej svätyne osviežujúcej blaženosti, neviem sa nabažiť upokojujúceho chladu, ktorý na mňa odtiaľ na bolestne krátku chvíľu zavanie. Ako, ó nebesia, ako by som mohla zariadiť, aby sa dalo teraz bývať v chladničke?

9. august 2015

Vstaň o pol siedmej, zobuď muža a psa, urob zelené smoothie a vypadni na jazero Kopáč. O pol ôsmej si tam, skvele si zaplávaj, o deviatej ste už doma. Sprav vajíčka, polej kvety na balkónoch a vymeň vodu v napájadlách. Na desiatu stíhate Kaplnka. Navštív tetu, daj jej jablká a ochutnaj koláč. Tvoj muž ťa prekvapí trochu slávnostným obedom. Po ňom môžeš lenošiť a trošku pracovať až do piatej. Nalievaj a polievaj všetkých členov domácnosti chladnou vodou. Zavolaj neteri Agátke a dohodni, aké formičky na mydlo si objednáte. Potom kúp zmrzlinu, navštív vnúčatá a ak sa ti bude chcieť, choď sa prejsť ô6na kávu do mesta, na námestí bude aj koncert (Funny Fellows.) Vychutnaj vďačnosť za svoju rodinu a za pokojné životné obdobie. Zn.: Jedna verzia šťastného dňa.

14. august 2015

Pýtala som sa Daniela Pastirčáka, ako je Antoniovi. Cíti sa slabý, po ďalšej chemoterapii, ale vraj stále veselý a priateľský. Závidím mu ten kompas, ktorý ho vedie. Na mňa pôsobil vždy bezstarostne, akoby sa ani nemusel rozhodovať. Sme v duchu s tebou, Antonio ... aby sme sa za teba modlili, ale aj aby sme pri tebe pookriali.

15. august 2015

Pár rokov dozadu dostal ocko mojej kamarátky šteniatko.
Môžem si topánky vyložiť niekde vyššie? - spýtala som sa, keď som prišla na návštevu.
- Netreba, hovorí pán profesor.
Čo teraz? Mám byť slušná, alebo bojovať za svoju obuv?!!
- No, ja by som si na vašom mieste topánky nenechávala na dosah, aby ich malý Johny nepohrýzol.
- Veď my si ani nenechávame!

Žmurkol na mňa a otvoril mi hornú skrinku.

18. august 2015

Moja vzácna kolegyňa vystihla princíp nášho postupného dozrievania k - dúfajme - múdrosti:
Ja som toto dlho nechápala ... nemala som čím.

21. august 2015

Pes? Kniha? Človek sám? Môžeme filozofovať, ale mne sa v týchto dňoch potvrdzuje, že najlepším priateľom človeka, ktorému práve vytrhli zub, je Brufen!

25. august 2015

Na nedeľnej gardenparty sa 8-ročný Oliver stihol vrhnúť do cesty nerfovému náboju, ktorý mieril na jeho malého brata, čo sa tam v nestráženej chvíli pribatolil.
Videli ste?! Ochránil som ho svojou mäkkosťou!

25. august 2015

Teta Magda (78) včera celý deň makala v záhrade:
Teraz ma všetko bolí. Som rozmýšľala, že to už môže byť aj zo staroby ... ale tak náhle?!!

28. august 2015

Tak tá naša cica (Agátka) ide o pár dní do školy. Len predvčerom sme s jej babkou, obe s aktuálnym IQ na úrovni "narodila sa mi vnučka" v pôrodnici hovorili toto:

"Je zo všetkých tých detí najkrajšia. Je to naozaj pekné dieťa, objektívne. Aj keby nebola naša, museli by sme to konštatovať" - a súhlasne sme jedna druhej prikývli.

28. august 2015

Keď som zamladi pracovala na katedre psychológie, mojím idolom sebaúcty bola kolegyňa Gabika H., bacuľatá tmavovláska. Vedela sebavedomo vojsť do kaderníctva a rozkázať:

Učešte ma za vysokú štíhlu blondínu!!

29. august 2015

Ujo Róbert už viac ako desať rokov nie je medzi nami, ale jeho inteligentný a jemný humor je večný.

Teta Magda: Róbertík, veď ty si dnes mal v práci každú ponožku inú.

Ujo R.: Omyl, Magduška. Jedna je správna. Len tá druhá je iná.

Teta robí nákupný zoznam. Róbertík, koľko máme vajec?

23,5.

Prepánajána, koľko si ich rozbil?!

Žiadne, ale urobil som dve merania a vyrátal priemer.

(Pozn: Asi uhádnete, že povolaním uja Róberta bolo matematik - štatistik.)

Ujo zvykol tete Magde úctivo odovzdať na stroji naklepanú úhľadnú malú kartičku - žiadanku, napríklad:

1. Prosím zavolať zubárovi.

2. Prosím posúdiť článok.

3. Prosím zašiť

a) Gombík na košeli.

b) Pútko na kabáte.

Raz mal ujo Róbert pracovné stretnutie na Predsedníctve Akadémie vied. Sekretárka tam mala vo svojej miestnosti vzácny prístroj - telefax, a ujo tejto príležitosti neodolal.

A tak teta v ten deň popoludní dostala skoro infarkt, keď jej šéf, riaditeľ Ústavu experimentálnej psychológie, osobne priniesol telefax z Predsedníctva:

Urgujeme u Dr. Magdalény Štukovskej splnenie projektovej úlohy 3a a 3b.

Keď teta a ujo spolu chodili, podstúpila teta operáciu bedrového kĺbu. Keďže bývala na druhom konci mesta, a nemali telefón, ujo našiel spôsob, ako ju pozdraviť aj v deň, keď nemohol prísť na návštevu: poslal jej telegram. Čo však napísať každý druhý deň do textu, ktorý bude čítať x ľudí a za každé slovo sa platí? Obvykle čosi takéto:

"Mačička pradie na múriku." "Vtáčik spieva na strome." Alebo "Slniečko vyšlo spoza mrakov."

Prinášalo to drobné komplikácie, napríklad jej mama zúrila, že musí poštárovi, dobehnuvšiemu len kvôli "pradúcej mačičke", dať zakaždým tringelt, alebo že sa po rokoch dozvedeli, že tie správy vzbudili pozornosť ŠTB. Ďalšiu komplikáciu vyriešil ujo brilantne.

Jedného dňa, keď už bola teta na liečení, prišiel na poštu, ale tam mu povedali, že telegramy neberú, lebo je nedeľa. Dá sa dnes niečo poslať? - Jedine telegraficky peniaze. A tak ujo Róbert poslal tete Magde dve koruny.

Epilóg: Raz ma počul, ako tento príbeh o ňom rozprávam a veľmi sa ohradil: To nie je pravda! Rozhodne protestujem! Poslal som TRI koruny!

30. august 2015

Najnovšie poznatky z gárdenpárty:

Ako prežiť otravného monologistu
1. Predstav ho nejakým ďalším hosťom.
2. Nenápadne sa strať.
3. Udržiavaj vzdialenosť 10 metrov a viac, aby si mohol predstierať, že nepočuješ, keď ťa budú volať nazad. Odolaj akejkoľvek ich zámienke!
4. ROZHODNE nepodľahni počiatočnému pokušeniu zaujať pozíciu Zdvorilo zaujatého poslucháča. Inak budeš zakrátko ten posledný, na ktorého to ostatní bez milosti nechajú.

Uhádnite, ako som tento poznatok získala. Áno, ocitla som sa v roli toho, na koho to ostatní nemilosrdne nechali. Málokedy má človek taký hmateteľný pocit, že mu bežia vzácne chvíle života. Pane Bože, pomôž mi, aby som už nebola ani ja ukecaná!!!!

31. august 2015

1. fáza: Pár krát som vonku stretla sympatickú priateľskú pani, náš Benny sa s jej Filinkou krásne ponaháňal.

2. fáza: Idem do práce. Uzavretá pani, jej Fili a jeden starý psík smutne kráčali po ulici. Psík patril jej ockovi, ktorý náhle zomrel.

3. fáza: Idem von s Bennym, spoza rohu sa vynoria oni traja. Benny a jej psík sa pustili do škaredého vrčania. Aký zákerný pohľad má ten váš pes, hovorí tá nepríjemná pani.

Poučenie žiadne. Len zas raz vnímam ľudí podľa toho, z akého uhla mi ich okolnosti nášho stretnutia pootočia, a asi aj podľa mojich filtrov. A asi aj ja som takto "skreslene" - jedným i druhým smerom - vnímaná.

Žiarivý príklad dať nemôžem. Milovať aj tých, ktorí mňa nemajú radi, ešte väčšinou nezvládam. 10. september 2015

15. september 2015

Ti? It? Vok?

Kamoška strávila niekoľko dní vo fajnovom penzióne uprostred džungle v Indii. Služba tam bola 24 hodín pripravená na zazvonenie priniesť čaj, jedlo, alebo sprevádzať hosťa na prechádzku. Zaujalo ma, že personál "angllicky" ovládal len presne tieto tri slová. Očakávalo sa, že s nimi vystačia a tak aj bolo.

30. september 2015

"Neplytvajme časom a sústreďme sa na to, čo je dôležité." Všimla som si, že pozitívne heslá, afirmácie, fungujú aj mne. Touto ma obdaril chlapec, ktorému by mohlo stačiť, že je pekný a vie strašne rýchlo točiť pedálmi. Ale je tuším aj múdry.

3.október 2015

Nedávno som kdesi čítala: Kým je obraz dvoch mužov so zbraňami v rukách prijateľný, a obraz dvoch mužov držiacich sa za ruky nie je, máme ako ľudstvo stále ešte ďaleko k duševnému zdraviu.

5.október 2015

Výstižné pre manažérov

V diskusii o službe virtuálneho asistenta sa môjho kamaráta, ktorý ju používa, opýtali, či sa nebojí, že mu niečo pokazia:

I am used to this type of risk, I am an entrepreneur, trusting other people (when the shit falls on your head eventually) is my daily business, nothing unusual.

5.október 2015

Včera sme si po dobrovoľníckej smene dali s kamarátom Dankom v Hainburgu jedlo s názvom Grécky hamburger.

D: Máš pravdu, tá Feta tam nesedí.

Ja: Neviem, čo to bol za nápad.

D: Sami Gréci sa čudujú.

5.október 2015

Cez víkend sme boli v Gajaroch.

Jeden príbuzný, majiteľ malej dielne, nám rozpráva, ako utrpel kontrolu bezpečnosti práce. Pán Kontrola vyjadril nespokojnosť s ochranou - tu s rukavicami, tam so slúchadlami ... ani prilby neobstáli. Po dvoch hodinách toho mal kritizovaný dosť:

Dajte mi už pokoj s tými vašimi ochrannými prostriedkami! Keby ich bol používal váš otec, tak dnes nie ste tu!!!

6.október 2015

Práve v telke Jablonský imituje Halinu: Jestli se plaváním hubne, tak nevím, co velryby dělají blbě.

7.október 2015

Cestou krížom cez Maďarsko som v autobuse zdriemla. Pozerám na najbližší ukazovateľ: jéj, túto obec poznám, to je hneď pri hraniciach. Že by sme už boli skoro doma?

O desať kilometrov odbočka na tú istú obec. O dvadsať zas.

Záver: V Maďarsku je dedina, do ktorej sa ľahko dostanete z akéhokoľvek miesta krajiny. Volá sa Pihenohely (odpočívadlo).

11.október 2015

Tento týždeň som nevidela Agátku, kuýrujem sa, tak sa potešujem hláškami od dvoch iných kúzelných detičiek: 

Amelinka, modlíš sa každý večer?
Áno, babi.
A s kým? Nech si to u neho overím.
No predsa s Ježiškom.

Juraj Nvota svojej najmladšej dcére:
Prečo máš na stole prázdny zavárací pohár?
Mám v ňom vzduch z predvčera, bol to veľmi pekný deň.

21. október 2015

Október, domáca úloha pre prvákov ZŠ: Nakresli svoj rodostrom. Rodičov a starých rodičov.
Tak si predstavujem, v koľkých rodinách z toho boli dlhéééé debaty o tom, kto tam patrí a kto nie, kde sa kto vzal a niekto iný zas kam sa podel. Ja som bola náhle uvrhnutá do úvodu do sexuálnej výchovy zvolaním:
Keď s jeho mamou nebol ženatý, tak to nemôže byť jeho otec!!!

Kamarátka mi zvestuje, že má nový objav:

Je úžasný. Pri ňom sa mi vždy zastaví čas. Je len teraz a tu. Sú to dokonalé chvíle, ako s nikým iným. Ale stále váham...

Prečo?

Ále. Veď ma poznáš. Vždy, keď som sa pri niekom takto cítila, bol to, s odpustením, idiot.

1.november 2015

Práve som sa dozvedela o hláške roka. Jeden "skalný" účastník našich seminárov poskytol odvoz panej, ktorá išla na Aha víkend prvý raz. Keď nastupovala do auta, zvesela oznámil jej manželovi:
No, a nazad vám priveziem ÚPLNE INÚ ŽENU!

10.november 2015

Troch sa flákam pri Teórii Veľkého Tresku

Leonard Hofstadter volá so svojou matkou:
- Chcem poznať tvoj názor, mami.
- Naozaj by si sa cítil lepšie, keby tvoja matka súhlasila s tvojimi životnými rozhodnutiami?
- No ... áno.
- Tak na sebe zapracuj.

10.november 2015

Sheldon pristihol svoju mamu s milencom:
Sheldon (rozhorčene): Ale prečo si to urobila, keď si nás celý život učila, že je to hriech?!
Sheldonova mama (trochu zahanbene, úprimne): No lebo som nedokonalá. Ale zadok toho muža je.
Sheldon (statočne): Ach, nechcem stáť v ceste tvojmu šťastiu. Preto ťa odteraz budem navonok veľkoryso prijímať, zatiaľ čo vo vnútri ťa budem hlboko odsudzovať.
Sheldonova mama (rozcítene, vďačne): Ďakujem! To je od teba také ... kresťanské!

12. november 2015

Máte krásne poprsie. Kto ho robil?
Boh.
Hm, stále je najlepší. Hoci, doktor Schenkman je tesne za ním.
(Tak sa mi na chvíľu zaplo Dva a pol chlapa)

6.december 2015

Takto vám poradím, že keď ste dali pod rybu papier na pečenie, nestrčte pekáč na najvyššiu poličku pod gril.

Ale už je to v poriadku, požiar zahasený a dym vyvetraný.

10.december 2015

Dáma nepotrebuje vedieť, koľko figúr ovládaš. Očakáva od tanečného objatia s tebou len dve veci: chce sa cítiť v bezpečí a príjemne. Ak je začiatočníčka, jednoducho s ňou kráčaj rovno a vbok a občas urob na jednu dobu zastavenie. Ak sa ona bude cítiť ako kráľovná, vyhral si, je z teba KRÁĽ.
zase som začala tancovať tango - najlepšia tanečná škola na svete - Tango Vida

11. december 2015

Po referende, pochodoch "za život" a hľadiac na túto akciu, znova vyzývajúcu nie diskutovať, riešiť, ale trestať, škodiť, mi z toho vychádza podozrenie, že niektorých slovenských kresťanov na vysokých politických a cirkevných pozíciách niekto platí, aby tu kresťanstvo a jeho základné idey hanobili.

17. december 2015

Vykrádam zápisky o deťoch od iných (Martin Poliačik):

Náš Kubo ešte nevie povedať R. Tak som mu povedal, že kým sa ho poriadne nenaučí, nemal by hovoriť "do prčíc", lebo to znie ako jedno sprosté slovo. Vyzeralo to, že pochopil. Včera si doma veľa opakoval výslovnosť písmena P. Keď sa ho mamina pýtala, na čo to cvičí, zadrel toto:
Tatino mi povedal, že keď sa naučím poriadne povedať P, môžem hovoriť hovno.

22. december 2015

Idem na párty ku kamarátovi, vlečiem plnú krabicu koláčov. 

Vo výťahu mi podstatne mladší a "ovínený" muž udeľuje "lekciu":

"Si ma nepozdravila ani do dveri prveho nepustila. To jak vas vychovavaju mladež dneska!!!"
Vystúpil, a ani som mu nestihla poďakovať. Bol opitý a asi mu chýbali aj okuliare a tá krabica ma celú zakrývala, ale aj tak sa to počíta ako nezabudnuteľný kompliment.

23. december 2015

Najlepšia upratovacia hláška týchto Vianoc: OKNÁ MÁM UMYTÉ UŽ NIEKOĽKO MESIACOV.

26. december 2015

Ráno pokojne vstanem, robím bežné veci a pritom si v duchu spievam. Aproprietne samozrejme, koledu. Vtom sa započúvam do toho vnútorného hlasu a čudujem sa:
Keď sa jedna ovca stratí, PACIENT hľadať sa ju vráti ...
... som skráka ešte trochu pod vplyvom chrípky.

27. december 2015

Tak nejak sa mi zdá, že v prvej polovici života máme pár láskavých ľudí, ktorí na nás - občas aj "v kúte" - verne čakajú, aby s nami zdieľali svoju náklonnosť ... kým my sme veľmi zaneprázdnení. A v druhej sa takými láskyplne čakajúcimi postupne sami stávame pre iných.

13. január 2016

Vraj na jeho pohrebe boli porušené predpisy.

António bol rebel voči nepodstatnému v mene podstatného. Bez trochy tohto rebelantstva by ani jeho pohreb nebol úplný. Danielovi a saleziánskemu provinciálovi tlieskajme. No a katolícka cirkev moja rodná výberom závažných problémov, ktoré chce riešiť, neprekvapila. 

16. január 2016

Boli sme na Retro - diskotéke! Na fotke všímajte hore na polici Creme 21 - nikdy som ho nemala, to len takí čo si mohli v Tuzexe za bony. Potom som si z nostalgie asi predvlani v Brezne v miestnej drogiške kúpila taký maličký kelímok. Tá magická vôňa! 

O polnoci sme už frčali domov, ale dovtedy sme hopsali a spievali o dušu. Inak, celkom zábava, že telo si pamätá, tie srandovné pohyby, čo patrili k rôznym obdobiam a štýlom. No aj tety, čo sme sa na nich smiali na svadbách, sme vedeli napodobiť ... a teraz sme už my tí, na ktorých je sranda sa dívať. Kolobeh života (smile)

1. február 2016

Takže, čo potrebujeme viac, lepšie školstvo, alebo systém na automatické dopravné pokuty? Lebo to druhé stojí dvakrát toľko a práve nám to idú objednať. Navrhujem referendum. 

3. február 2016

Tak idem žehliť bielu blúzku a počasie nepočasie, protestovať. Naša vláda zaplatila 20 miliónov Eur za E-learning pre chovateľov kôz, ale Agátkino vzdelávanie sme zverili ľuďom, ktorí majú vyžiť z omrviniek. 

... tak som doma. Riaditeľ Agátkinej školy to vystihol: Niektorí sa ma pýtajú, prečo si nenájdem lepšie platenú prácu. Ale ja chcem byť učiteľ, len chcem pri tom žiť dôstojne. Ale už tá otázka, ktorú som dostal, veľa vypovedá o stave našej spoločnosti.

Ja dodávam: Kedy sa začneme pozerať na štrajk nie ako na požiadavky učiteľov, ale pochopíme, že ide o naše deti? O to, akú úroveň bude mať ich vzdelanie a výchova?

5. február 2016

Asi viete, chodíme s Dankom na Tango. Asi neviete, že sme tam od všetkých (vrátane našich skvelých učiteľov) o generáciu starší. Uchýlili sme sa teda k našej (už 30 rokov) osvedčenej zábavke: hodnoteniu aktuálnej príťažlivosti prítomných. Akurát máme rozdielne kritériá:
Danko: Henten ako tancuje?
Ja: Ten? Aaaaaach. TEN môže tancovať hocijako. 

Z diskusie:  A aké máte ďalšie kritériá?

... inak, kritérium č. 1 máme spoločné a veľmi prozaické. Po dlhom dni a rýchlej večeri sa usilujeme predsa len voňať čistotou a to je aj kritérium.

9. február 2016

Dnes ráno som si pri jednej príležitosti s pobavením uvedomila, že jestvuje (asi len jedna) konkrétna situácia, v ktorej sa nesluší povedať: Si najlepší zo všetkých! 

23. február 2016

Dobrý deň, jeden môj známy mal transpersonálny zážitok a ja by som o také niečo mal tiež záujem. Vy ste mi boli odporúčaná - poskytujete takéto služby? Regresnú hypnózu, minulé životy, alebo vytiahnuť kundalini, chápete, niečo také ... Aha ... tak to je len taká normálna terapia? Zážitok neviete vyvolať? Ale veď každý vie, že potom to nie je nič moc. 

27. február 2016

Ak chcete psa, vykašlite sa na množiteľov a na imidž "takmer papierového" psa. V útulku a u dobrých ľudí v dočaskách je kopec psov, čo na vás čakajú, ako napríklad tuto Peťko. Hneď by som ho vzala k nám, ale Ali a Benny (už tri roky náš) zapratali celý gauč. 

16. marec 2016

Služobka, hotelové welness. Volám v šatni na kolegyňu:

VLASTO! JSI TADY?
NE!

29. marec 2016

FALEFIÁNI!
Vznešene, trochu víťazne zvolá pani, keď sa blíži električka k našej zastávke. Zlá nahrávka urobila zo Saleziánov Falefiánov a zo známej hlásateľky totálne šušľavú osobu. To mi asi nikto nevysvetlí, prečo ma to vždy a znova, úplne spoľahlivo rozosmeje. Falefiáni.

5.apríl 2016

Babi, nejedz spolu mäso s ryžou, to je nezdravé!
Ja môžem, ja som tú knižku nečítala!
Dala babi s prehľadom, vediac, že najneskôr o mesiac vyrukujem zase s inou zaručene správnou teóriou stravovania.
"Ja môžem, ja som tú knižku nečítal" zľudovelo v širokej rodine, ako viaceré jej bonmoty. Zajtra by sme mali spolu meniny. Ďakujem ti za to, že bolo pri tvojom stole a na tvojom gauči a v tvojom srdci vždy dosť miesta aj pre mňa a mnohých, ktorí práve potrebovali pookriať.
Pre tých, čo náhodou nevedia, Babinka Irenka nebola moja pokrvná, ale vybratá - mama môjho "brata" Danko Beran.

24.apríl 2016

Ďakujem, ďakujem vám. Zdá sa, že tu na Fb zoženiem všetko, no ale dnes len ďakujem vám všetkým a aj nebesiam a ich manažérovi, lebo sa to zrýchľuje. Jeden deň mi zavolá kamoška, že vytriedila tri vrecia šatstva č 36 a druhý deň iná kamoška, že mám zháňať oblečenie pre utečenkyňu, ktorú sa rozhodli prijať do rodiny. Veľkosť 36. Priatelia, my už tuším spolu obstaráme aj eroplán.

28.apríl 2016

Teda, ja sem dávam takmer výlučne príspevky, čo ma ukazujú v peknom svetle (som si všimla nedávno), ale é, náhodou neviete, vymieňala som už túto jar pneumatiky?

3.máj 2016

Úzkosť je prirodzená reakcia na zraniteľnosť, ktorú so sebou prináša kreatívne úsilie!
... nie, neflákam sa pri seriáli Kosti, nevediac sa vpratať do kože po krátkej dovolenke, ja zachytávam psychologické poučky!

5.máj 2016, k článku o Márii Kráľovičovej:

Práve sme včera s kamarátkou mudrovali, prečo sme v drahých dizajnových nábytkových obchodoch v Miláne stretli ako predavačov toľko nádherných starých ľudí. Almaru za pätnásť tisíc si kúpiš a je to udalosť, ktorou ťa sprevádza vznešená, vzdelaná, vľúdna a krásna 70+ka. Napokon sme sa zhodli, že je to logické. Krásnu 19-ku na šteklách a minišatoch u nás, chvalabohu, nájdeš poľahky. Ale šarmantnú, príťažlivú 70-ku, či dokonca skoro 90-tku? To je predsa hodnota jak Brno. Zn: Dúfam, že sa takou stávam.

6.máj 2016

Konečne zas krátka, ale príjemná ranná káva s kolegyňou, ktorá ale býva obvykle chápavejšia:
I: Ako sa máš?

M: Ale veď vieš, hekticky. Ale hádam užitočne. A ty?

I: Tak nejak pokojne. Výnimočné obdobie.
M: To znie pekne.
I: Dlhé vychádzky, veľa meditujem. Vyberám si, čo budem robiť. Ešte som to tužím nezažila.
M: Tak to ti prajem... to je naozaj skvelé ... fakt ... Ozaj, ale keby si chcela koučing na obnovenie motivácie, budúci týždeň si na teba urobím čas!

6.máj 2016

Raz sme s Dale Carnegie učili až v Kaluži na Zemplínskej Šírave. Podvečer sme tam v reštike našli postávať kúsok od stola rodičov také kúzelné 3-ročné dievčatko - volániky, copíky, mašličky a tak, veď viete. Dobre vychovaná, nebaví sa s cudzími.
Ako sa voláš?
- ticho
Máš pekné šatôčky.
- ticho
atakďalej. Trvalo, kým sme narazili na tú správnu vetu, ktorá jej odomkla pusinku a rozžiarila tváričku ako slniečko:
Ako ti hovorí maminka?
NATALUNKA MOJA ZLATA!

12. 5. 2016

Berieme do záhrady vnúčatá našich priateľov.

Ja chcem pikaoo! Pikaoooo! Dajte mi pikaoooo. - neprestáva dobiedzať 4-ročná princezná Jasmínka. Jej tínedžerská sestra Olívia vedie márnu propagandu o pečenom kuriatku, ktoré si dáme v záhrade, až po ňom pikao. Najprv normálne jedlo, potom sladkosť, veď vieš. Nebola utíšiteľná, tak niekde v polovici hodinovej cesty sestra ustúpila o kúsok: dám ti ovocnú kapsičku. 

Malá princezná stiahla kapsičku a opáčila: Ty si mi dala sladkosť pred normálnym jedlom? Je kapsička sladkosť? - Ani nie je ... trochu neisto mieni Olívia.  

Je to teda jedlo? - Vlastne áno ... je už sestra na rozpakoch. 

Zjedla som normálne jedlo! Dajte mi pikaoooooooooooooo!

13. 5. 2016

Pred časom som jednej kamarátke pomáhala kúpiť jednu vec. Bola s nami aj jej dcérenka, ktorá je veľmi neposedná a ja som pri nej strácala nervy.
Z obchodu sme išli k nám vyzdvihnúť Bennyho a ja som ju cestou prosila o odpustenie, že som k nej bola hrubá a že sme ju nepripravili na to, ako v tom malom obchode bude musieť byť ticho. Naozaj som sa veľmi hanbila.
To krásne dievčatko sa na chvíľu zamyslelo a potom vec uzavrelo:
No, obe sme boli trochu zlé. Vieš čo, tú prechádzku s Beninkom mám akože na odškodnenie, dobre? 

21. 5. 2016

Toto považujem za svoj krátky svetlý moment v mojom výchovnom pôsobení. Stalo sa to, keď mala tak tri-štyri roky:

Išli sme s Agátkou nakupovať do IKEA a po úvodnom koláčiku na prvom poschodí sme sa vybrali dolu schodami na prízemie. Agátka sa navrchu zastavila a neisto šepla: ja sa bojím.

- Môžeme ísť na výťah. Alebo si to chceš pomaly, opatrne skúsiť, keď sa budeš držať tuto zábradlia aj mojej ruky a ja pôjdem pred tebou a budem ťa istiť? - spýtala som sa a predvádzala, ako by sme išli. - A keby sa ti to nepáčilo, vezmem ťa na ruky a zvyšok cesty ťa odnesiem. 

- Chcem to skúsiť.

A tak sme pomaly, krôčik po krôčiku, s krátkym oddychom uprostred, zdolali schody. Keď sme boli celkom dolu, na pevnej pôde, otočila som Agátku vzad:

- Pozri, koľko schodov si prešla. Je to mohutné schodisko a ty si ho celé zdolala. Si rada?

- Som, - povedala Agátka hrdo. - A vieš čo? Poďme teraz ešte raz hore a dolu, nech si to dobre natrénujem!

A tak sme išli a už išlo Agátke stúpanie i zostupovanie po schodoch ľahko a sebavedomo. 


21. 5. 2016

A teraz dva neúspechy.

Keď mala asi štyri, chodila na angličtinu a raz mi celá hrdá predviedla, ako sa CELKOM sama z nahrávky naučila pesničku. Samozrejme, na výslovnosti bolo čo naprávať a ja som sa nadšene pustila do toho, že sa teraz naučíme správnu verziu. Agátka neochotne spolupracovala, ale už sa nikdy žiadnou novou anglickou pesničkou nepochválila.

Dobre som si to všimla a chcela to už nezopakovať, ale veru, nedávno som to pobabrala zas.

Prváčka Agátka sa pochválila, že v škole dostala jednotku na prvouke za tému "kolobeh vody". Vyrozprávala mi, ako to povedala učiteľke, veľmi hrdo. A čo som urobila ja? Opravila som drobné chyby v jej výklade a pridala pár zaujímavých príkladov!!

Ach, veľmi ma to mrzí. O pár dní mi zasa chcela Agátka povedať, čo sa učili, ale zastavila sa: povedz mi najprv ty, ako to má byť, potom poviem ja.

Hm, to dieťa sa rýchlo naučilo, že bude opravované, a nechce sa už púšťať so mnou do dobrodružstva učenia.

Dostanem tretiu šancu?!!

31. 5. 2016

Dnes sme prácne vyberali, ktorá z mojich fotiek sa hodí na web. Vyberali sme z momentiek, lebo profesionálne nemám. 

Inak, aj vy máte takú traumu z fotenia portrétu? Pamätám za socializmu, tri hodiny som si doma robila vlasy a fasádu a prišla som do ateliéru, pani na mňa ani nepozrela, ukázala na kabínku a automaticky povedala: nech sa páči, upravte sa! Tak som tam pár minút len tak postávala, s pocitom výčitiek svedomia, že naozaj už na tomto nemám čo vylepšiť, že som už predtým urobila maximum ... no a potom som vyšla a tá znudená pani ma cvakla a ďalšia trauma prišla, keď som si výsledok týždeň na to prišla vyzdvihnúť! 

31. 5. 2016

Danko mi nedávno pripomenul jednu historku z môjho detstva, ktorá v našich rodinách zľudovela.

Dofrčala k nám jedného dňa teta Betka a bola veľmi nahnevaná. Vysvitlo, že sa už dávno dohodla s Ferkovcami, že pôjdu spolu na hody k Jožkovcom do Úľan a že ona im prispeje na benzín. Keď Betka v dohodnutý deň prišla na miesto zrazu, v aute už sedela Tonča: Očula som že idete na Úlan, tak som sa vystrojila, že reku sa zvezem s vama. 

Betka sa nespýtala Ferkovcov, či im aj Tonča prispela, ale dala by krk na to, že neprispela:

Kravizna jedna lakomá! , zúrila Betka. Tak já to placím a jej sa bude zadarmo rit natrásat!

(Tak, a teraz viete, ako sa v našej rodine povie, keď sa niekto chce s niekým zviezť.)

31. 5. 2016

Včera sme Alinkovi kúpili v Tchibe dve dobré letné košele, tielka a tašku, lebo už nemal a oni akurát mali také pekné modré, čo mu pristanú. Všetko som to, ako mám vo zvyku, vyhliadla dopredu a aby som ho motivovala, sľúbila som mu tam kávu. Nakúpili sme rýchlo, ale keďže sme išli na poslednú chvíľu, v jeho obľúbenom Ankeri už mali umytý stroj a tak sme sa pobrali do inej kaviarne. Ali si sadol a ja som podišla dovnútra a spýtala som sa pre istotu: Dobrý večer, urobíte nám ešte kávu, alebo aj vy máte už umytý stroj?

Barman chvíľu na mňa dlho, dlho len pozeral a potom požiadal: Ešte raz?

Pribehla servírka a poslala ma sadnúť, že kávu dostaneme.

Barman podľa mňa ešte teraz rozpráva kolegom, že tu bola ženská, ktorá chcela, aby kvôli nej umyli stroj. 

7. 6. 2016

Dnes som sa vrhla na spoznávanie mailovacích systémov - softvér, čo spravuje adresy, umožňuje vytvoriť mail a tak. Je tam veľa nástrojov na kampane, ktoré nepotrebujem, ale je to fuška prehrýzť sa k tomu, čo potrebujem a pochopiť to ... cítim sa ako starec, čo si dal starú tankistickú prilbu a spúšťa sa na tragači dolu kopcom.... amatérsky.

13. 6. 2016

Môj prvý svokor, Števo Kašička, raz telefonoval s jednou pani, čo sa volala Prvá. Keď zložil, hovorí:
Ako môže mať niekto také smiešne meno, že Prvá. 

13. 6. 2016

Voľakedy bývalo také, že vždy jednu jarnú sobotu sme mali všetci povinne ísť upratovať ulicu okolo domu alebo podniku, kde sme pracovali. Akože jednu pracovnú zmenu darovať štátu. Potom to večer dávali v telke, že ktorá Brigáda Socialsitickej Práce (skratka BSP) upratala najkrajšie. Mama mojej spolužiačky sa rozhodla, že v ôsmom mesiaci tehotenstva sa jej nechce. Kamarátka sa ale bála dôsledkov: Mami, veď ale to je zmena cti!
Nevadí. Na jeden deň môžem svoju česť postrádať!

Raz mi chcel jeden vďačný klient vybaviť štátnu zákazku za 20%. Strašne bol rád, že pozná toho štátneho úradníka a vybaví, aby si ich vzal práve odo mňa: "Ja viem, že vy to chcete všetko poctivo, ale veď to bude iba raz!"
Zhodou okolností viem, kto to vzal namiesto mňa a aj ktorý dom bol za to postavený. Pekný dom; drahá česť. Do kelu, no nemohla som ten jeden deň tú svoju blbú česť postrádať?

Takto to asi berú aj tí čo im niekto pošle stotisíc na účet. Veď to je len na jeden deň stratená česť.


24. 6. 2016

Včera sme s Alim spomínali, ako sme pred pár rokmi vzali jednu vtedy malú príbuznú na mizerný 3D film, akási mucha vo vesmíre. O pár minút nám bolo všetkým od žalúdka čudne a nudili sme sa, tak sme vypadli.
Mne je zlééééééé, narieka malá.
Čo by ti pomohlo?
Palacinky so šľahačkoooou!

A tak aj bolo, pomohli!


7. 7. 2016

Pred pár rokmi som bola na návšteve v novom dome u kamošky na východe. Vždy ráno išla do záhrady, priniesla za košík plodov a listov a precítene mi ich ukazovala: pozri, ako nás obdarila Matka Zem!
Jej muž to jedného dňa nevydržal a hovorí mi: keby som nebol dal počas stavby odviezť pol metra ílovitej zeme a naviezť ornú pôdu a keby som to teraz každý večer až do noci nepolieval, dala by jej Matka Zem veľké prd.
Klasický prípad, keď sa jeden partner prejavuje jazykom lásky "služba" a druhý to poriadne nevidí. Poučné aj pre nás ostatných :) 


Nedávno som si spomenula na to, ako sme kedysi v 80-tych rokoch takmer všetci išli do kina na film Zmyselná Orchidea. Bodaj by nie, keď to bol asi prvý erotický film v kinách vôbec. Veľa si z deja nepamätám, predsa je to už dosť dávno, ale celé tie roky mi občas vyvstala otázka, ktorú neodbytne vzbudzovala úvodná scéna: Mladá krásna žena v peknom byte ráno vstane, naraňajkuje sa, odloží tácku po raňajkách do drezu, oblečie sa, vezme batožinu a odcestuje kamsi do Thajska. 

Kto potom umyl ten riad?!!!!

7. 7. 2016

Dnes môj klient citoval nedávnu diskusiu medzi jedným mocensky a jedným kooperatívne zameraným jedincom (prezradím, že to bolo v prostredí samosprávy):
- Nesmieme ustúpiť! Musíme ukázať, že máme gule!!
- Môžeme sa s nimi dohodnúť. Moje gule sú v poriadku, som si istý - videl som ich dnes ráno. Nepotrebujem ich niekomu ukázať, aby som si to potvrdil.

25. 7. 2016

Vstávam skoro, balím na výlet a márne hľadám jeden doklad k dph. O desiatej volá teta, že sa jej pokazil mobil a niekam v byte založila náhradné lieky. O pol jedenástej prichádza z nezvykle dlhej vychádzky so psom môj muž a prináša si úpal. On ulieha, ja vybaľujem veci prichystané na výlet, podávam studené obklady, pitný režim, meriam tlak a strachujem sa. O jednej píše účtovníčka, že ten doklad teraz netreba. O druhej volá teta, že našla lieky. O tretej sa jeho veličenstvo začína rozčuľovať na politikov, trúsiť žarty na mňa a pýtať obed - je mu lepšie. O štvrtej idem nakúpiť a vo dverách obchodného domu Centrál ma pohryzie pes.

PS: Pochopila som, že toto je deň, s ktorým sa neradno zahrávať. Jeho zvyšok som sa rozhodla robiť len pomalé pohyby, nemanipulovať s ohňom a nevykláňať sa z okna. 

Ale už sme v pohode, len mi to zhrnutie dnešného dňa pripadalo vtipne absurdné. Ten pes bol očkovaný a mal tenké zúbky (jack russel), takže to už nebolí, účtovníctvo je v suchu a teta je už zas v pohode (ona nie je ako ja, čo furt niečo hľadám, tak ju to rozrušilo). Takže sme mali aj zábavu. Jediný ozaj prúser bol ten Ali, vyzeral že ani päť korún by mi za neho nedali, ale už je, chvalabohu, ok. Ľudia, dodržujte pitný režim, namočte si hlavu a dávajte si čapicu!

A je tu aj záhada. Naša nebohá fena Zuzinka bola najviac na celom svete kamoška s Rómeom. Keď potom Rómeo prvý raz zbadal Bennyho, okamžite mu išiel po krku (Benny je raz taký veľký). Odvtedy sa naše rodiny, dovtedy družné, obchádzajú na diaľku, Rómeo je besný aj keď sme bez Bennyho - nenávisť chová k celej rodine. Lenže včera sme sa zrazili vo dverách - posuvné dvere na obchodnom dome sa otvorili a stáli sme zoči-voči, ja zvonka oni zvnútra a hups, o sekundu som mala na nohe dvakrát dva páry zubov.

1. 8. 2016 

Dnes sme sa prechádzali po Prahe s kolegyňou a ja som si na jednom mieste spomenula na pamätný výrok mojej drahej priateľky a kamarátky Vlasty. 

Viezli sme sa autom na pracovné stretnutie do jedného hotela v centre Prahy. Lenže Vlasta vo všetkých tých jednosmerkách stále viac blúdila, až nás na konci jednej slepej uličky zastavil rad veľkých betónových kvetináčov, postavených krížom cez cestu. Plná pochybností, ako sa odtiaľ dostaneme na určené miesto, volá nášmu kolegovi, ktorý nás tam už čakal, že budeme meškať. Bola však taká vyvedená z miery, že keď kolega na druhej strane dvihol telefón, vypadlo z nej:

Já jsem tady v květináčích!!

Samozrejme tento výrok "zľudovel". Dodnes v našej rodine, keď niekto má pocit, že si s niečím nevie rady, povie, že je v kvetináčoch. 


2. 10. 2016

Včera som na vlastné uši počula túto vetu:
"Poži, šediečko šom tam pidala. Mám apikáčiu na úpavu fotiek."
Škôlkárka, ktorá má ešte fúru času doladiť svoju výslovnosť, kým pôjde do školy, ale akosi samozrejme už teraz ovláda nuansy svojho foťáka na mobile. 

Zaujate skláňali hlavy nad mobilmi. Staršia (čerstvá druháčka) pridala: Pozri, objavila som ako sa mení tapeta na whatsappe a stiahla som si už DESAŤ fotiek WINGS z gúglu. - Pýtam sa: Ty vieš, čo je gúgl? - Jasné, tá vyhľadávacia vecička!

V aute sa pýtam: to aj v záhrade budete mobilovať? NIE, TAM PREDSA MôŽEME POBIEHAŤ. 

No isté je, že my sme v ich veku, ako hovorí môj švagor, ťahali po kuchyni drevenú kačenku. Rozhodne sme neskúmali, akú si máme stiahnuť "apikáčiu". 

15. 11. 2018